Особливості зимової ловлі плотви і підлящика на озерах

У лові озерної плотви і підлящика взимку є дві суперечливі особливості. Перша - це відносна складність пошуку, а друга - досить проста технологія самої ловлі після виявлення риби. Можливо, саме тому велика частина рибалок на багатьох водоймах ловлять саме цю рибу. Одного разу, зрозумівши звички плотви та ляща окремо взятого озера, вони спокійнісінько рибалять навіть з примітивними знаряддями і технікою лову, з якими в іншому місці можуть навіть не відійти від нуля. Багато хто в своїй риболовній практиці зустрічав таких корифеїв, обловити яких вважається майже подвигом. Подібне виникає через нерозуміння причин чужого успіху.

Особливості зимової ловлі плотви і підлящика на озерахОсобисто для мене ці корифеї дуже часто ставали якимось прокляттям при лові "білі" на одному озері тривалий час. Після декількох моїх рибалок на одних і тих же лунках вони, всупереч легенд про їхнє вміння, починали наполегливо і цілеспрямовано "жебракувати" по моїх лунках при першому ж шансі. Доходило до того, що пішовши на півгодини перекусити, повернувшись, я заставав трьох "жебраків". Бувало що чуть не до бійки доходило (шкода, що я не борець сумо).

Цей вступ викликаний тим, що, виявивши цю рибу і правильно діючи, ви можете ловити її кілька рибалок (а то і майже весь сезон) практично з одних і тих же лунок, тому в кінці розповіді я опишу кілька правил, які допоможуть довше отримувати задоволення від лову без небажаних сусідів. Віддавати такі "працюючі" лунки на розграбування "чайникам" і "віникам" удвічі прикро, адже тут риба знайдена і зібрана в купу, а на новому місці потрібно починати все спочатку.
Тепер про те, як же знайти такі лунки самому, не користуючись чужими надбаннями. Для вдумливої ловлі плотви і підлящика на озерах необхідно мати мінімум півтора-два дні. Вирушаючи на один день (мається на увазі, що рибу треба ще знайти), ви ризикуєте витратити весь час лише на пошук. Мій власний досвід ловлі на стоячих озерах дещо суперечить поширеній думці, ніби підлящик взимку тримається щільними зграями і, мовляв, варто їх знайти, не розлякати - і улов у кишені. Можливо, я роблю щось не так, але я таких природних місць не виявляв, а початкова порція риби зі свіжої лунки рідко перевищувала 1-2 штуки. Винятком були випадки, коли я рибалив в регулярно підгодовуємих місцях. Тому при відсутності попередньої інформації будьте готові до тривалого пошуку, який може зайняти майже весь день.

Я зупинився на приблизно такій технології пошуку. Після виходу на водойму в місця передбачуваного знаходження риби я починаю проміряти глибину в лунках через кожні кілька десятків метрів один від одного (в залежності від передбачуваного рельєфу), у пошуках відповідних глибин і привабливого рельєфу дна. Зазвичай це плавний схил в глибинній частині озера або перепади глибин на рівних ділянках. Ті, хто просто шукає максимальну глибину, думаючи, що тут риба обов'язково зібралася, дуже часто помиляються. Приміром, на озері, де я найчастіше ловлю підлящика біля ями 8,5 м, він жодного разу не попадався глибше 6,8-метрової глибини.

Найчастіше біла риба стоїть на схилі, дуже чітко дотримуючись певного діапазону глибин, який вам і необхідно зачепити хоча б однієї лункою. Іноді верхня і нижня межа цього горизонту знаходяться в межах 40-60 см. У абсолютній більшості випадків навіть невеликий перепад краще рівного столу. Мені здається, що схили, віддалені від берега, вигідніші прибережних при однакових характеристиках. Неодноразово помічав, що на перших відсоток плітки і підлящиків хворих різними паразитами набагато більший.

Для збільшення ймовірності виявлення риби на обраній ділянці озера я завжди використовую підгодівлю, так як це дозволяє істотно зменшити час пошуку. А, на мій погляд, саме це є лімітуючим фактором, особливо, на початку зими. Тому я вважаю за краще витратити іноді істотну частину підгодівлі "вхолосту", але знайти рибу раніше. Якщо ви надумаєте прислухатися до цих порад, то запасіться деяким резервом кормової суміші.

Пам'ятайте, що чим більше ви свердлите і шукайте рибу, навіть коли вона вважається активною, тим раніше вона появиться в улові. Активна риба, не обов'язково швидко рухається і взагалі рухається по всій водоймі. Та й не факт, що цей рух буде у вашу сторону, на озері може бути багато рибалок.

Для наочності опишу послідовність своїх дій при пошуку підлящика. Озеро довжиною б-7 і шириною до 2 км, зі смугою кам'янисто-піщаних банок приблизно по центральній лінії. По обидві сторони від цієї смуги мулисте дно, глибини доходять до 5,5-6,5 м, місцями ями до 8,5 м, а на банках - від 1 до 3 м. Дуже рідко зустрічаються ділянки з слабенькою непостійною течією. Зараз я, звичайно, дуже добре уявляю рельєф у місцях лову і знаходжу шукане дещо раніше - просто по берегових орієнтирах, але коли берег не видно, доводиться діяти "по-старому".

Перший день рибалки

Особливості зимової ловлі плотви і підлящика на озерахПочинаю свердлити від берега приблизно через 4-4,5 метри. Тут починається другий, глибинний схил і вже може бути присутній підлящик. Він краще плотви через розміри і більш масовим підходом на підгодівлю у другий день, коли улов може зрости в десятки разів. Лунки роблю з таким розрахунком, щоб перепад між ними був у межах 20-40 см, а відстань - не менше 7-10 м. Після виходу на "стіл" відстань між сусідніми лунками максимально збільшую (іноді до 30-40 м), так як це найгірша ділянка, але інколи і вона дає рибу. Такий "широкий крок" зберігаю до початку зміни рельєфу, зазвичай це підйом на банку, але в деяких місцях йому передує спуск і підйом по схилу ями. Зачепивши яму, я намагаюся пройти її межі, тоді можна розташувати більше лунок з більш вигідним "кроком". Поясню, що найчастіше відстань між двома годувальними точками не повинна бути менше 10 м, при цьому вони в сумі зберуть більше риби. Дно ями мене, практично, не цікавить через те, що за всі спроби щось зловити з дна не клюнуло жодної рибки! Зазвичай найглибша лунка це 6,5-7 м, причому не особливо розраховую на неї.

Після свердління кожних 3-4 лунок з цікавим рельєфом прикормлюю їх невеликою кількістю мотиля (1 маленька годівниця) і рослинною сумішшю (близько 3-4 грудок). Не варто скупитися годувати 15-20 лунок, вважаючи, що обловлювати їх всіх по черзі два дні довго і невигідно. Ловити ви будете, навіть при поганому клюванні, максимум з 7-8 найперспективніших лунок, це так, але вся справа в тому, що далеко не на кожній кормленій лунці буде достатня кількість риби і варто створити собі можливість вибрати найкращі. Годую я лунки по мірі свердління через повільність риби, даючи їй можливість зібратися на підгодівлю, поки шукаю і прикормлюю нові точки.

При такій тактиці після закінчення процесу перфорації льоду можна відразу приступати до облову першої серії на предмет виявлення горизонту лову. Перший і другий обходи є найважливішими, тому що, виявивши рибу, ви можете заздалегідь розташувати додаткові лунки по знайденій "рибній" глибині. Ну, а якщо ви прогавили рибу спочатку, то тим самим втратили час, який могли витратити на коригування своїх дій. У силу цього слід дуже ретельно обловлювати лунки на початку пошуку, при цьому важливі не тільки прямі, але і непрямі ознаки присутності або відсутності риби.

Що я маю на увазі? Це можуть бути й об'єктивні і суб'єктивні чинники, які ви можете тлумачити тим чи іншим чином. Можливо, це буде маленький перепад на тлі рівного столу, або дуже характерне клювання (і, тим більше, упіймання риби). Наприклад, якщо попадається окунь, то шанс зустріти підлящика не великий. В якості непрямих ознак присутності може бути відсутність клювань дрібноти на перспективній точці при наявності цієї ж дрібноти на сусідніх лунках з подібним рельєфом. Іноді в мене без якихось усвідомлених натяків просто виникає відчуття, ніби "на цій лунці риба буде клювати", і воно виявляється вірним. Можливо, це просто пов'язано з певними, нехай і неусвідомленими знаннями.

Особливості зимової ловлі плотви і підлящика на озерахКоли ви починаєте свої дії та клювань різної риби цілком достатньо, то варто звертати увагу тільки на ті лунки, де виявили шукане. Якщо ж клювання єдине, потрібно використовувати будь-які навіть примарні натяки. Особисто я взяв за правило спочатку пошуку звертати увагу на всі лунки, де були покльовки підлящика і плітки, а також на ті, де були нерозпізнані клювання на тій же глибині. Оскільки перший день майже повністю присвячується пошуку найбільш перспективного місця, то всі крапки над "i" треба розставити до вечора, щоб наступний день цілком присвятити ловлі на самих рибних лунках. Цікаві для мене лунки догодовую після кожного відвідування порцією мотиля і грудкою підгодівлі, а на лунки, де після двох-трьох заходів не було нічого цікавого, як правило, не повертаюся. Це дозволяє максимально швидко зосередитися на самому рибному горизонті, де посилюється інтенсивність підгодівлі.

Отже, наближається вечір, а значить час остаточного вибору кращих лунок на завтра. Коли є з десяток або більше уловистих, все чудово. У цьому випадку вибираю б-7 найкращих. А коли таких дірок всього 2-3? У цьому випадку зосереджуюсь на них, а попутно свердлю додаткові, з'ясованої глибини з більш масованим початковим закормом. Якщо їх правильно розмістити, то мінімум частина з них спрацює на наступний день. Одним з показників правильно обраного місця є помітне почастішання клювань до вечора, а також збільшення в улові відсотку потрібної риби.

Після закінчення ловлі необхідно підгодувати майбутню здобич на ніч. Краще всього це зробити за допомогою великої годівниці, акуратно розкритої біля дна (якщо сильний мороз, то грудки кидаю з руки). Нічна доза підгодівлі повинна значно перевищувати ту, що робилася після кожного відвідування лунки в день, адже часу до ранку багато.

Другий день рибалки

Особливості зимової ловлі плотви і підлящика на озерахПочинається він тим же, чим закінчився попередній, - годуванням. Але є й відмінності, зараз потрібно доставити значну кількість корму, не лякаючи рибу, яка там точно є. Для цього мотилем годують з використанням дрібної годівниці, відкриваючи її трохи вище. Рослинну суміш кидаю грудками прямо в лунку. У моїй практиці найперший прохід завжди був мало результативним. Але з кожним наступним, при регулярному догодовуванні, інтенсивність клювання зростає. Якщо риби дуже багато, то з усіх лунок я вибираю 3-4 самих кращих чи просто близько розташованих (щоб менше ходити) і годую тепер тільки їх. Коли блешні, в буквальному сенсі, не дають торкнутися дна, можна використовувати снасть для швидкого опускання приманки. У її конструкцію входить тягарець, який дозволяє опустити легку мормишку. Від звичайних "донок" оснащення відрізняється тільки відсутністю повідця з приманкою. Приманка кріпиться до основної жилки, а вже до блешні кріпиться повідець з більш тонкої (0,06-0,08 мм) жилки з тягарцем. Ця оснастка максимально скорочує час опускання, не збільшуючи розмір приманки. Головним її недоліком є іноді виникають перехльости гачка за "нижню" жилку.

Зазвичай в перший день я роблю дуже довгу серію лунок від 2 м (початок більш-менш вираженого звалювання в глибину) до самого столу з перепадом між сусідніми близько 10-15 см. Найчастіше біла риба тримається починаючи від 2,5-метрової позначки. Всі лунки годую з руки "стовпом" із-за малої глибини. При цьому, навіть обловлюючи лунку, постійно сиплю потрошки корму. І все це-за декількох підлящиків за день (мій особистий рекорд в перший день - 11 шт.). Тому будь-яка піймання білої риби - сигнал, що вимагає особливої уваги до цієї лунці.

На другий день з 4-5 лунок при правильному розташуванні та постійному прикормлюванні вже можна зловити 4-5 кг, а потім...

На моїй практиці була низка виїздів, коли в суботу було 7 шт., а в неділю - 4 кг. Ну а в наступну п'ятницю зловив 10 кг, в суботу - 16 і в неділю - 13 кг підлещика за 120-200 р. При цьому кількість білої риби у сидячих поблизу рибалок, які не користуються підгодовуванням, помітно відрізнявся в кращу сторону від їх віддалених побратимів. Такі результати для мене самого здавалися кілька несподіваними.

Якщо коротко написати алгоритм моїх дій при лові білої риби, то вийде приблизно наступне:

  1. Пошук підходящого рельєфу і глибини.
  2. Свердління і підгодовування лунок на ділянках передбачуваної стоянки риби.
  3. Вибір лунок, які знаходяться "на рибі". Збільшення їх кількості до оптимального.
  4. Активна підгодівля цих лунок вдень і на ніч.
  5. Ранкова підгодівля і ловля риби.

В описаній послідовності дій наголос був зроблений на ловлю підлящика, так як він у тих водоймах є більш бажаною здобиччю. Якщо б вигіднішою виявилася ловля плотви, то я б вніс такі поправки.

  1. Змістив основний акцент при свердлінні лунок на дещо мілкіші.
  2. Постарався б годувати їх "стовпом" і як можна частіше.
  3. При цьому став би дуже часто перевіряти горизонт лову до 2-3 м над дном, де вона може перебувати.
  4. Збільшив би кількість робочих лунок до 10-12, так як пізній підхід цієї риби на підгодівлю не такий лавиноподібний як у підлящика, і лунки, швидше вибиваються.
  5. Можливо, періодично намагався б на глибоких озерах обловлювати берегові мілководні схили, особливо їх нижні межі. Тут плітка буває не завжди, найчастіше вона тут трохи дрібніша, але зате у великих кількостях і ловиться набагато швидше через менші глибини.

Ну, а тепер "протижибрачі" правила поведінки.

  1. У будь-якому разі не дозволяйте стороннім людям займати ваші лунки, навіть якщо ви на них поставили хрест. Що для вас безриб'я, для іншого може виявитися рогом достатку, і тоді він справедливо розсудить, що і на інших ваших лунках (які ви йому, звичайно, дозволите відвідати) багато риби. А незабаром вас стануть впізнавати при постійному лові в одному місці і цілеспрямовано "прасувати" там, де ви ловите. Навіть якщо подібний "жебрак" нічого не зловить, то напевно побачить, як ви самі ловите. Ну а завтра він прийде на "ту саму" лунку і добре, коли один.
  2. Постарайтеся не смітити навмисно або випадково. Чим більше насидженим виглядає місце, тим більше буде охочих "посидіти".
  3. Залишайте мінімум слідів підгодовування в лунці, а в ідеалі перед відходом щільно забивайте лунки снігом так, щоб їх було не знайти. У цьому випадку любителі пробити тонкому п'ятою і по дорозі опустити снасть що підкрутилася в лунку пройдуть повз "ні з чим". А самому лунку можна потім і просвердлити заново з точністю плюс-мінус пара трійка метрів - це на результаті не позначиться.
  4. У жодному разі не кидайте рибу на лід. Її при цьому добре видно і залишаються дуже характерні сліди. Якщо таке сталося (риба впала або з жабер тече кров, коли виймаєте гачок), то присипте це місце мулом або снігом.
  5. Не виймайте рибу на очах у людей без вкрай необхідності і не хваліться перед тими, хто бачив місце вашої лову.
  6.  Постарайтеся не перетворювати місце між лунками у футбольне поле або дорогу, інакше хто-небудь обов'язково поцікавиться: "Чому це..?"
  7. Не ведіть себе як подібні "торбарі" і вимагайте того ж по відношенню до себе.
  8. Не дотримуйтесь цих правил, якщо любите гучну компанію, посваритися, а іноді побитися і не любите ловити спокійно рибу.

Автор: А. Дяченко
Джерело:
Газета "Спортивне рибальство", 2002/№1


Подібні публікації


0 коментарів

Unauthorized


Для того, щоб залишити коментар, увійдіть або зареєструйтесь.