Чим ловити на початку льодоставу на водосховищах?

Перший лід на водосховищах, мабуть, найцікавіший. Насамперед, цікава різноманітність умов, різноманітність риби і використовуваних снастей і способів лову. Кожен рибалка може вибрати свою мету полювання - з урахуванням нахилів та вміння. По першому льоду найбільш цікаво ловити окуня на дрібних місцях з використанням балансирів, безнасадочних мормишок і «чортиків». Трохи пізніше буде непогано клювати плотва. Ловля на мілководді має свої особливості.

Чим ловити на початку льодоставу на водосховищах?

З мормишок віддаю перевагу безнасадочним дрібним «уральські», а також мормишкам конусної форми і обов'язково з горизонтальною підвіскою. Дуже гарні і універсальні мормишки «мурашка», але не самого дрібного розміру. Якщо їх розмір менше якого-то критичного, то вони працюють тільки з наживкою приманки.

Великі «мурахи» без насадки, як правило, ефективні під час лову з невеликих глибин (до 3 м), і дуже важливо підібрати колір мормишки. Нерідко найбільш уловистими стають мурахи не традиційного чорного, зеленого, коричневого і темно-фіолетового кольорів, як з підвіскою кембриків і намистинок, так і без них.

Для того, щоб урізноманітнити гру «уралки», можна піти двома шляхами. Або змінити підвіску мормишки на жилку, або змінити тіло блешні і його опір у воді. Дуже дрібна уралка настільки схожа за своїм коливанням у воді на «овсинку» або «крапельку», що немає сенсу навіть зберігати форму уралки. З тих пір, як з'явилися мормишки з вольфрамових сплавів, мрією багатьох рибалок стали уралки з вольфраму. Особисто не бачу в них ніякого сенсу. Набагато простіше і, головне, ефективніше на тілі блешні у формі овсинки або крапельки зробити плоску площадку або виїмку.

Площадка, яка отримала серед рибалок назву «лиска», настільки відносно велика, що впливає на гру мормишки. Цікаво те, що спочатку лиски на мормиші робили не для зміни ігри, а з метою збільшення зацепистости блешні. Адже на дрібні блешні ставлять і більш дрібні гачки, а лиска збільшувала відстань від тіла блешні до жала гачка. Але виявилося так, що навіть невелика лиска майже автоматично перекладала традиційну мормишку в розряд безмотильних. І не просто безнасадочних, а найбільш ефективних. Сталося це за рахунок того, що опір нижній частині мормишки значно зріс, і у мормишки з'явився додатковий спектр досить потужних коливань, сприйманих рибою.

МормишкиМормишки

Якщо на гачок блешні з лискою насадити навіть самого дрібного мотиля, то риба починає клювати, якщо гра блешні неспішна і плавна. Якщо з гачка зняти будь-яку приманку, то риба активно атакує мормишку під час гри з високою частотою та малою амплітудою. Для безмотильного лову, як показала практика, можна одягати на гачок тільки мікроскопічні шматочки самого тонкого кембрика, і то лише для того, щоб змінити колірну гаму фарбування мормишки. Якщо говорити про кольор тіла такої мормишки, то краще, щоб вона була або кольору вольфраму, або кольору червоної міді, але не полірованої. У деяких випадках дуже ефективні мормишки яскраво-червоного і жовтого кольору. Дуже важливий розмір тіла таких мормишок. Як показала практика багатьох років, кращими є мормишки з розміром тіла 2-3 мм, або вагою 0,1-0,25 г, якщо вони виготовлені з вольфрамового сплаву. Мормишки з лискою найбільш ефективні під час лову окуня і плітки до глибини 3 метри.

З овсинок з лискою з'явилися плоскі мормишки. У таких мормишок роль лиски з максимальною площею виконує вся верхня, плоска поверхня. Для більшої рухомості вага мормишки була знижена за рахунок того, що була прибрана нижня частина тіла. Мормишки прості у виготовленні, але дуже примхливі в грі. З десятка з вигляду абсолютно однакових мормишок шляхом натурних випробувань зазвичай відбирається не більше 2-3 штук. Допомагає у відборі те, що кожна мормишка або працює, або ні.

Кращі плоскі мормишки роблять з латуні або бронзи з довжиною дзернятовидного тіла від п'яти до восьми міліметрів. Використовувати їх доцільно тоді, коли традиційна снасть не приносить очікуваного результату.

Іншим великим класом безмотильних мормишок є так звані «німфи». У грі німфи поєднуються коливання, характерні для уралки і плоскої мормишки. Для збільшення спектру коливань на гачку німфи знаходяться дуже вузькі відрізки кембриків. Але це не обов'язково, гачок може бути пустим. Замість кембриків на гачок великих німф поміщають бусинки або бісеринки різних забарвлень. Особисто мені більше подобаються смугасті намистинки жовтого, червоного і коричневого кольору. Колір бусинок і тіла німфи грає дуже важливу роль, іноді навіть більшу, ніж сама гра блешні. Навіть незначні коливання, що надаються німфі, призводять до генерування відносно потужних коливань у воді. Бусинки й кембрики на гачку також створюють значні коливання, які і приманюють рибу.

Під час лову по першому льоду, особливо якщо вода на водосховищі висока і затоплює прибережні заростi тростини, як це другий рік спостерігається на Істрінському водосховищі, при полюванні за великим окунем дуже ефективні «чортики».

За сьогоднішніми мірками вважається, що чим «вертикальніше» чортик прив'язаний на жилку, тим вірніше він виготовлений. Такі мормишки знайти в продажу не так просто, як здається. Другий важливий елемент конструкції - це трійник. Виробники приманок постійно стикаються з тим, що важко дістати відповідні гачки. Або загин не такий як треба, або розміру необхідного немає, або якість вихідного матеріалу бажає кращого, або трійник тривіально тупий. Для хороших чортиків потрібні найякісніші, міцні та гострі трійники. Якщо їх немає, то доводиться паяти їх з одинарних гачків. Після відлиття тіло приманки в переважній більшості випадків фарбується емалями гарячого сушіння з попередньою ґрунтовкою. Якщо передбачається, що на гачках будуть розташовані бусинки, то їх надійніше надягати до відлиття. Розмір «чортика» під час лову я підбираю майже виключно в залежності від глибини лову, розмір і активність риби тут не дочого.

Важливий навіть не розмір, а вага приманки. Під час лову з невеликої глибини великого окуня віддаю перевагу використанню чортиків довгих, тонких, але з відносно великими гачками.

В арсенал снастей для першольодного лову на водосховищі я б обов'язково включив пару вудок для лову на невеликі, але добре планующі вертикальні блешні, які дуже гарні для лову в закоряженных місцях або серед рослинності. Помічено, що в таких місцях окунь відгукується на блешню активно. Проте, варто зазначити, що саме великі, хоча й одиничні екземпляри частіше спокушаються чортиком.

Що стосується балансирів, то із-за їх більш розмашистої ігри ловити на мілководді має сенс в тих місцях, де практично виключається ймовірність зацепів. Це, як правило, піщані коси. Але якщо окунь стає пасивним і скочується на глибину, то балансир довжиною 3-5 см може стати дуже ефективним. Це ж відноситься і до випадків, коли риба піднімається в півводи. Балансир також дозволяє збільшити ймовірність піймання щуки, як доважок до окуня.

Що стосується щуки, вважаю, в прибережному мілководді її зараз цікавіше і ефективніше ловити на жерлиці, оскільки ця хижачка активно рухається за тим же прибережним окунем.

Після скидання води і зі збільшенням товщини льоду окунь зазвичай йде від берега, і починає активно ловитися плітка. Для плітки гарні ті ж мормишки, що і для окуня, але, може бути, трохи меншого розміру і з менш розмашистою грою.

При сижении активності риби зі збільшенням товщини льоду багато рибалок переходять на глибинну ловлю плітки і ляща. Причому починати раджу з активного пошукового лову на мормишку, оскільки риба ще не зайняла свої «зимові» стоянки.


Подібні публікації


0 коментарів

Unauthorized


Для того, щоб залишити коментар, увійдіть або зареєструйтесь.