Інгул

Інгул - найбільш велика притока Південного Бугу. Його довжина - 354 км. Річка випливає з невеликого лісового озера, розташованого на території Кіровоградської області. Берега на цій ділянці пологі, дно болотисте. Нижче, протікаючи по горбистій місцевості, уздовж русла іноді з'являються скелясті береги, продуктами розмиву яких покрито і дно.

Русло річки дуже звивисте. Іноді вона тече кількома рукавами. У таких місцях долина розширюється, заплава покривається рясними заростями водної рослинності і розчленовується численними затоками і озерами.

У нижній течії Інгул багатоводний. Його берега, особливо вірно, кам'янисті, високі, порізані ярами. Часто вони відступають від русла, поступаючись місцем долині, де утворюються широкі плавні зарослі переважно очеретом. У самому нижньому протязі Інгул протікає серед болотистій місцевості; русло утворює багато вигинів. Гирло дуже широке.

Швидкість течії до 0,5 м/с (1,8 км/год). Замерзає в першій половині грудня, розкривається в кінці лютого - першій половині березня. Льодостав нестійкий. Харчування снігове, дощове. Долина річки майже на всьому протязі трапецієподібна, шириною до 4 км, глибиною до 60 м.

Вода використовується для водопостачання, зрошення. У басейні річки на площі 33 тис. га споруджена зрошувальна система. Розвинене риборозвідницьке господарство. У річці водяться краснопірка, тараня, головень, карась, короп, щука, судак, товстолоб, лящ, сазан, сом. На берегах Софіївського водосховища облаштовані зони відпочинку. Річка судноплавна на 55 км від гирла (до с.Пересадовка). 

Інгул
0 7057

0 коментарів

Unauthorized