Атмосферний тиск і поведінка риби

В останні десятиліття багато авторів статей про рибну ловлю намагалися проаналізувати, як впливає стан повітряного середовища, зокрема коливання атмосферного тиску, на життєдіяльність водних організмів, у тому числі і риб.

Основний висновок, до якого приходять майже всі бажаючі розібратися в цьому питанні, такий: будь-яка зміна атмосферного тиску негайно відбивається на фізіологічному стані риби, знижуючи її активність, або, навпаки, змушуючи більш інтенсивно пересуватися в пошуках корму (справедливо буде зазначити, що ці явища досить часто підтверджуються практикою рибальства).

Також всі автори публікацій, як один, знайшли у риби орган, "відповідальний" за подібну реакцію, - це її плавальний міхур, який стискаючись або раздуваючись, відповідає на зміни зовнішнього атмосферного тиску, вносячи в життя риб певний дискомфорт.

Думається, що це не зовсім вірно. Плавальний міхур є, звичайно, індикатором тих складних фізико-біологічних процесів, які постійно йдуть в природі і серед яких можна назвати коливання атмосферного тиску. Але, швидше за все, цей орган служить рибі для вертикальної орієнтації в товщі води, допомагаючи рефлекторно триматися на певній глибині і зрівнювати питому вагу риби з щільністю води. Це дозволяє рибі переміщуватись у водному середовищі з найменшими енергетичними затратами. Тепер на основі простих міркувань спробуємо показати, що атмосферний тиск, точніше, його коливання, не безпосередньо, а лише побічно, опосередковано впливають на поведінку риби.

Атмосферний тиск і поведінка риби

З фізичної точки зору зовнішній тиск, що діє на рибу у воді, складається з атмосферного тиску над поверхнею води і тиску водяного стовпа, відповідного тій глибині, на якій знаходиться риба.

Подивимося, як співвідносяться зміни тиску в повітрі, що вимірюються висотою ртутного стовпа, і у воді. При цьому, звичайно, слід враховувати, що щільність води майже в 13 разів менше щільності ртуті і в 800 разів більше щільності повітря. Найпростіші розрахунки покажуть, що, наприклад, для людини зміна атмосферного тиску на 10 міліметрів ртутного стовпа буде еквівалентно переміщенню по вертикалі на 100 метрів. У воді аналогічне пересування для риби складе трохи більше 10 сантиметрів, що практично відповідає висоті її тіла. Та й взагалі, часто доводиться спостерігати, як при незмінному атмосферному тиску риба без шкоди для свого здоров'я здійснює в товщі води гігантські - в нашому розумінні - вертикальні переміщення і навіть вистрибує в повітря. Так, лящ, вранці "грав" на поверхні, піднімається для цього з глибини до 10 метрів, що на повітрі відповідає швидкому сходження на висоту майже 12 кілометрів. Тому повинно бути ясно, що Природа влаштувала рибу так, що навіть різкі скачки тиску помітного фізіологічного впливу на її організм надати не можуть.

Напрошується природний висновок: позитивний чи негативний вплив коливань атмосферного тиску на поведінку водних організмів визначається якимись іншими механізмами, можливо, пов'язаними з процесом обміну речовин.
Відомо, що одним з основних абіотичних факторів, що позначаються на самопочутті людей, є відносний вміст кисню в повітрі. Навіть незначні зміни цього показника здатні вирішальним чином вплинути на стан здоров'я. Так само справа йде і у водному середовищі. На процес обміну речовин у риби найсильніше впливає концентрація розчиненого у воді кисню. Вона безпосередньо пов'язана як із температурою води, так і з величиною атмосферного тиску. Причому чим більше атмосферний тиск, тим вище концентрація кисню в воді, і навпаки, чим вище температура води, тим менше кисню в ній може розчинитися, але тим більше його треба рибі, так як прискорюється процес обміну речовин.

Але це загальні поняття, що відображають фіксовану, нерухому ситуацію. Що ж відбувається в динаміці, коли починає мінятися в ту або іншу сторону величина атмосферного тиску, наприклад, після стану спокою атмосферний тиск падає? Спочатку кисень почнуть віддавати верхні шари води і тому риба піде глибше. Навпаки, при зростанні атмосферного тиску киснем насамперед будуть насичуватися верхні шари води, які і підніметься риба. Слід мати на увазі, що такі переміщення здійснює не тільки риба, але і різні водні організми - об'єкти живлення.
Не треба забувати, що в реальних умовах на поведінку риби чимало впливають і інші фактори. Так, сильний вітер і хвилювання води призводять до того, що вона швидко і досить рівномірно насичується киснем, що в кінцевому підсумку зводить до мінімуму вплив коливань тиску. Те ж можна сказати і про вихровому течії, про прибої.
Неодноразово в риболовецькій літературі був описаний феномен полуденного жора ляща у спекотну літню пору, коли рибалки, відсиділи ранкову зорьку, йшли додому ні з чим, а більш терплячі і "жаростійкі" винагороджувалися багатим уловом. Весь секрет у даному випадку полягав у тому, що до полудня піднімався сильний вітер, який починав перемішувати воду, яка швидше збагачувалася киснем на прибережних неглибоких ділянках водойми. Сюди з глибини виходила риба і починала активно годуватися. При цьому часто доводилося спостерігати, як рибалки, що сиділи в човнах в глибоких місцях, із заздрістю спостерігали за більш щасливими "береговими" побратимами по зброї, що безперервно діставали з води рибу за рибою.

З іншого боку, в зимовий період, коли на багатьох замкнутих, непроточних водоймищах настає кисневе голодування ("глуха пора"), ніякі коливання атмосферного тиску не викликають активізації клювання.

Ймовірно, багато хто з вас теж можуть навести достатньо прикладів зі своєї практики, коли визначальним чинником успішної ловлі на тому чи іншому водоймищі був його кисневий режим (звичайно, якщо інші умови при цьому були сприятливими).

І ще. Багато рибалок, збираючись на водойму, орієнтуються на свідчення свого домашнього барометра. Якщо вони бачать, що тиск різко падає, то часто відмовляються від лову. Це не завжди виправдано.

Наприклад, після жаркої і безвітряної погоди падіння тиску, зазвичай супроводжується посиленням вітру, призводить до активізації клювання багатьох риб.

На закінчення я хотів би попросити рибалок, що володіють великим практичним досвідом, а також фахівців-іхтіологів прокоментувати цю статтю.

Автор: А. Маилков
Джерело: Рибалка № 4 / 1997 р.


Подібні публікації


0 коментарів

Unauthorized


Для того, щоб залишити коментар, увійдіть або зареєструйтесь.