Палія (Salvelinus alpinus)

Палія (Salvelinus alpinus)

Арктичний голець - риба родини лососевих, утворює безліч форм: прохідних, озерно-річкових і озерних.

Ареал прохідної форми кільцем охоплює весь полярне коло. Прохідні гільці йдуть на нерест у річки Норвегії, Ісландії, Шпіцбергена, Нової Землі, Мурмана, по узбережжю Сибіру в Об, Єнісей, Пясину, річки Канади, Аляски і Гренландії. Житлові форми зустрічаються в Альпійських озерах, басейні Байкалу і річках, що впадають в затоку Петра Великого. В тихоокеанському басейні він зустрічається по азіатському і американському березі до Амура і Каліфорнії. Є голець і в Тихому океані, де його називають мальмою.

Прохідні гільці - риби великі, довжиною до 88 см і до 15 кг ваги. Риби сріблястого кольору, з темно-синьою спиною, бока покриті досить великими світлими плямами. Прохідний голець - хижак, що споживає молодь інших риб і дрібну рибу. Входячи до річки на нерест, вони темніють, спина стає зеленувато-коричневої, бока коричневими, з сріблястим відливом і численними червоними або помаранчевими плямами. Нереститься прохідний голець восени і на початку зими, деякі риби, ймовірно, навесні. Нерест може відбуватися і вдень і вночі. Гольці вперше починають нереститися у віці 5-6 років. Молодь проводить в річці 2-4 роки, після чого скочується в море. Широко поширені і озерні форми арктичного гольця. Вони нерестяться і нагулююються в озерах, не виходячи за їх межі. Озерно-річкові гільці дрібніше прохідних (35-45 см). По зовнішньому вигляду і способу життя вона дуже нагадують струмкову форель. Вид Голець арктичний занесений в Червону Книгу Росії.

Голець водиться в Північному Льодовитому океані. Велика кількість його біля берегів Шпіцбергена, Нової Землі, звичайний біля узбережжя Сибіру. Озерні форми гольця зустрічаються в озерах Кольського півострова, Карелії, північній частині Сибіру. Звичайний вага 0,3 - 1,5 кг, окремі екземпляри досягають 16 кг.

Голець в основному прохідна риба і для нересту у віці 6-7 років входить в пониззя річок. Хід у річки, що протікає в два терміни - в червні і серпні-вересні. Голець осіннього підйому є озимої формою. Скочується назад у море зазвичай влітку. Нереститься у вересні - жовтні. Молодь гольця проводить в річці 3-4 роки. У період перебування в річці харчується ракоподібними, личинками комах, комахами. Дорослі харчуються в море молоддю тріскових риб, песчанкой, мойвою; в озерах - ряпушкой, корюшкою. Годується, вочевидь, круглий рік.

В річках гольця ловлять тими ж способами, що і лосося. Озерна ловля не відрізняється від лову палії.

Палія (Salvelinus alpinus) — вид риб роду Salvelinus, родини Salmonidae.

2021-05-01 0 1161

0 коментарів

Unauthorized


Для того, щоб залишити коментар, увійдіть або зареєструйтесь.