Носар (Gymnocephalus acerinus)

Носар (Gymnocephalus acerinus)

Носарь, або йорж-носарь (бирючок), має подовжене тіло, покрите дрібної, міцно сидить лускою, краї якої зазубрены. Бічна повна лінія, що переходить на хвостовій плавник. Рило подовжене, на щелепах дрібні зуби.

На зябрової кришці кілька гострих шипів. У передній частині спинного плавника плавникова облямівка підтримується колючими променями, в задній - переважно м'якими. Черевні і підхвостовий плавники мають як колючі, так і м'які промені.

Тіло світло жовтого кольору. На спині і боках, а також на колючими частинами спинного плавника розкидані численні чорні плями. Спинка темніше черевця і має зеленуватий відтінок.

Живе лише в річках з чистою текучою водою і піщаним або кам'янистим ґрунтом. В озерах не зустрічається. У зв'язку з високою вимогливістю до якості води носарь залишає забруднені водойми, любить ключові, прохолодні води. У літній час він живе переважно на піщаних перекатах, де глибини сягають 2 м. З похолоданням збирається у великі зграї, які перекочовують у більш глибокі місця. Тут вони тримаються і взимку.

Веде стайный спосіб життя. З настанням сутінків його активність зростає. У цей час носарь виходить харчуватися на піщані мілини. Вдень тримається в більш глибоких місцях.

Нереститься невеликими зграями на піщаних перекатах або в місцях з кам'янисто-гальковим дном при температурі води 14 °C. Статевозрілим стає на третьому-четвертому році життя.

У верхів'ї Дністра у самок носаря висотою 15-17 см кількість ікринок коливалося в межах 8,4-19,9 тис. шт. Зростає носарь повільно. Наприклад, у верхів'ї Дністра довжина його однорічок становила в середньому 3, п'ятирічок - 13,6 см. Довжина найбільш великих особин не перевищує 20 см.

Харчується носарь різними донними організмами: хробаками, личинками комах, дрібними рачками. Може їсти ікру риб та їх молодь.

Живе лише в річках, що впадають у Чорне море. В річках басейну Дунаю не зустрічається. Там мешкає смугастий йорж, що відрізняється від носаря забарвленням тіла: у нього на тілі замість точок є смужки, про що свідчить і його назва.

Носар (Gymnocephalus acerinus) — вид риб роду Gymnocephalus, родини Percidae.

2021-05-01 0 1243

0 коментарів

Unauthorized


Для того, щоб залишити коментар, увійдіть або зареєструйтесь.